۱۰ نکته برای انتخاب معلم خصوصی زبان انگلیسی

۱۰ نکته برای انتخاب معلم خصوصی زبان انگلیسی

احتمالا شما هم مانند بسیاری از افراد در انتخاب معلم خصوصی زبان انگلیسی که بتواند نیازهای زبانی شما را به صورت کامل درک و آن‌ها را برآورده کند، دچار مشکل شده‌اید اما این امر کاملا طبیعی بوده و علت آن این است که امروزه صد‌ها مؤسسه و ده‌ها هزار مدرس زبان انگلیسی در سرتاسر کشور وجود دارد که هر کدام دارای ویژگی‌ها، مزایا و معایب مرتبط با خود هستند که همین باعث سردرگمی زبان‌آموزان در هر سنینی می‌شود. اما جای هیچ نگرانی نیست زیرا ما در این مقاله قصد داریم که مهم‌ترین مواردی که می‌توانند به شما در انتخاب یک معلم زبان حرفه‌ای کمک کنند را به صورت دقیق مورد تجزیه‌وتحلیل قرار دهیم. پس حتما تا انتهای مقاله با ما همراه بمانید.

۱. علت شرکت در کلاس زبان

افراد به دلایل مختلفی اقدام به شرکت در کلاس‌های زبان می‌کنند که از بین مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به مهاجرت، علایق شخصی و یافتن موقعیت‌های شغلی بهتر اشاره کرد. به عنوان مثال برخی کلاس‌ها مناسب افرادی هستند که قصد مهاجرت داشته و باید در مدت زمان کوتاهی به سطح زبانی مورد نظر خود دست پیدا کنند. یا مثلا ممکن است فردی در صحبت کردن به زبان انگلیسی مشکل داشته و تنها به دنبال ثبت‌نام در کلاس خصوصی است که بتواند مهارت Speaking او را تقویت کند. بنابراین قبل از شرکت در هر کلاسی مطمئن شوید که آن کلاس همسو با اهداف زبانی شما (آمادگی برای آزمون آیلتس، تقویت Writing و …) بوده و در این رابطه حتما با استاد زبان خود صحبت کنید.

۲. شهریه کلاس‌

قیمت کلاس‌های خصوصی یکی از مهم‌ترین عوامل در انتخاب استاد زبان می‌باشد. در مجموع مؤسسات، کلاس‌ها و اساتید زبان دارای رنج قیمتی مخصوص‌به‌خود هستند و فاکتورهای مختلفی می‌توانند بر هزینه کلاس‌های زبان تأثیر بگذارند. به‌ عنوان ‌مثال زبان‌آموزان معمولا برای حضور در کلاس‌های خصوصی اساتید نیتیو باید هزینه بیشتری را پرداخت کنند. یا مثلا شهریه کلاس‌های خصوصی زبان تک نفره اغلب بالاتر از کلاس‌های نیمه‌ خصوصی است و علاوه‌براین میزان تجربه و تسلط معلم زبان نیز می‌تواند بر قیمت دوره تأثیر بگذارد. به عنوان مثال شرکت در کلاس‌های خصوصی آیلتس معمولا نیاز به صرف هزینه‌ بیشتری از کلاس‌های خصوصی سطح مبتدی دارد.

نکته: توجه داشته باشید که برخی از مؤسسات صرفا به دلیل معروف بودن اقدام به دریافت هزینه‌های بسیار سنگینی از زبان‌آموزان می‌کنند و در مقابل نیز مؤسسات و اساتیدی نیز وجود دارند که به منظور جذب افراد بیشتر، کلاس‌هایی با کیفیت و قیمت بسیار پائینی برگزار می‌کنند.

۳. تعیین سطح

ممکن است شما هم به مانند بسیاری دیگر از افراد از سطح زبان خود آگاه نباشید. بنابراین قبل از شرکت در هر کلاس خصوصی حتما در آزمون تعیین سطح آموزشگاه مربوطه و یا سایر آزمون‌های استاندارد شرکت کنید. اگر استاد و یا مؤسسه مورد نظرتان از شما آزمون تعیین سطح نگیرد، در این صورت به هیچ عنوان در کلاس‌های آن‌ها شرکت نکنید زیرا ممکن است سطح کلاس مربوطه پائین‌تر و یا بالاتر از سطح حال حاضر شما باشد و در نتیجه وقت و پول شما هدر خواهد رفت.

۴. تحقیق در مورد مؤسسه و استاد زبان

برخی از مؤسسات و اساتید زبان ممکن است به منظور جذب افراد به کلاس‌های خود اقدام به تبلیغات گسترده و دروغین در وب‌سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی مختلفی بکنند و بنابراین برای اطمینان از کیفیت کلاس‌ خصوصی مورد نظر خود حتما به صورت دقیق در مورد آن‌ پرس‌وجو و تحقیق کنید. برای تحقیق در مورد اساتید و مؤسسات زبان بهتر است به سراغ زبان‌آموزان آن‌ها بروید و در صورت امکان از آن‌ها بخواهید تا در مورد مواردی مانند نحوه برخورد استاد با زبان‌آموزان، متدها و تکنیک‌های استفاده شده، نحوه رفع اشکال، زمان بندی و جو کلاس، میزان پشتیبانی، نحوه مدیریت کلاس، توجه به میزان پیشرفت زبان‌آموزان و میزان تسلط استاد بر مباحث آموزشی توضیحاتی را به شما ارائه بدهند. اگر معلم زبان مورد نظرتان دارای پیج یا کانال آموزشی در اینستاگرام، تلگرام و یا سایر شبکه‌های است، در این صورت حتما به منظور پی بردن به شیوه تدریس استاد، تمام پست‌ها، استوری‌ها و مطالب آموزشی ارائه‌شده در آن‌ها را با دقت مورد تجزیه‌وتحلیل قرار دهید. با جستجو در صفحات اینترنتی نیز می‌توانید از مدارک تحصیلی و آموزشی، سابقه تدریس، دوره‌های برگزار شده و افتخارات کسب شده توسط استاد، نظرات سایر زبان‌آموزان و بسیاری از موارد دیگر مطلع شوید. علاوه‌براین مطمئن شوید که معلم مورد نظرتان به صورت دوره‌ای از شما کوئیز و امتحان زبان گرفته و تسک‌هایی را به شما برای انجام در منزل ارائه کند. ارائه برنامه مطالعاتی جامعی که منطبق بر نیازهای زبانی شما باشد نیز یکی دیگر از مواردی است که باید در هنگام تحقیق در مورد معلم زبان خود به آن توجه کنید.

نکته: به هیچ عنوان برای تحقیق در مورد کلاس‌ها و مؤسسات به سراغ اساتید زبان نروید زیرا ممکن است برخی از آن‌ها بنابر دلایل مختلفی اطلاعات نادرستی را به شما بدهند.

۵. منابع و مهارت‌های ارائه شده

از به‌روز بودن متدها و منابع آموزشی ارائه‌شده توسط استاد اطمینان حاصل کنید زیرا برخی از اساتید ممکن است همچنان از کتاب‌ها و منابع قدیمی استفاده کنند که با استانداردهای امروزی سازگار نیستند. اگر قصد شرکت در کلاس خصوصی دارید، در این صورت مطمئن شوید که استاد مورد نظر شما حتما به هر ۴ مهارت Speaking، Listening، Reading و Writing می‌پردازد. اگر هم می‌خواهید به عنوان مثال تنها مهارت‌ نوشتاری خود را تقویت کنید، در این حالت نیز می‌توانید در کلاسی شرکت کنید که به صورت خاص برای بهبود مهارت Writing زبان‌آموزان تشکیل می‌شود. 

۶. موقعیت مکانی

در صورت تمایل به شرکت در کلاس‌های خصوصی حضوری مطمئن شوید که مؤسسه مورد نظرتان چندان از محل زندگی شما دور نبوده و می‌توانید به آسانی از طریق مترو، بی‌آرتی و یا خودروی شخصی خود به آن‌جا رفت‌و‌آمد کنید زیرا دور بودن مؤسسه می‌تواند باعث خستگی و هدر رفتن وقت شما بشود. در غیر این صورت بهتر از کلاس‌های آنلاین استفاده کنید و در مجموع نیز کلاس‌های غیر حضوری باعث صرفه‌جویی در زمان شما می‌‌شوند.

۷. مسئله پشتیبانی

برخی از اساتید زبان در رابطه با پشتیبانی عملکرد ضعیفی داشته و بنابراین قبل از ثبت‌نام در هر کلاسی مطمئن شوید که استاد آن به خوبی به سؤالات و مشکلات درسی زبان‌آموزان خود رسیدگی می‌کند زیرا در غیر این صورت ممکن است در مسیر پیشرفت زبانی خود دچار مشکلات متعددی شوید. به عنوان مثال ممکن است به درستی متوجه معنای اصطلاحی نشوید و یا در تلفظ برخی از کلمات دچار اشتباه شوید و در چنین شرایطی شما باید بتوانید از روش‌های مختلفی مانند شبکه‌های اجتماعی، تماس تلفنی، ایمیل و … با استاد خود تماس برقرار کنید و مشکل زبانی خود را برطرف کنید.

۸. تاریخ، فرمت و مدت زمان برگزاری کلاس‌

مدت زمان برگزاری کلاس‌ها نباید چندان طولانی باشد زیرا کلاس‌هایی که بیش از ۲ ساعت طول می‌کشند، معمولا باعث خستگی زبان‌آموزان و کاهش بازدهی آن‌ها در فهم مطالب ارائه‌شده می‌شوند. با این حال گاهی اوقات افراد به دلایل مختلفی مانند مشغله بالا مجبورند در کلاس‌های خصوصی فشرده و نیمه فشرده شرکت کنند که مدت زمان برگزاری هر جلسه در آن‌ها معمولا بین ۳ تا ۶ ساعت می‌باشد. همچنین قبل از ثبت‌نام در کلاس زبان مطمئن شوید که می‌توانید روزهای برگزاری کلاس و مدت زمان آن را با توجه به نیازهای خود تغییر دهید و علاوه‌براین از استاد زبان خود بخواهید که به شما توضیح دهد که هر دوره یا ترم دقیقا چند جلسه طول می‌کشد و فرمت برگزاری کلاس‌ها (روزانه، دو هفته یکبار، هفته‌ای دو روز و …) به چه صورتی است. همچنین قبل از شروع کلاس‌ها با او در رابطه با شرایط لغو جلسات، امکان تغییر زمان کلاس‌ها و نحوه بازگرداندن هزینه پرداختی در صورت عدم علاقه به شرکت در دوره آموزشی صحبت کنید.

۹. حضور آزمایشی در کلاس‌

اگر از میزان کیفیت مطالب آموزشی ارائه‌شده و سطح معلم زبان مورد نظر خود اطلاع چندانی ندارید، در چنین حالتی می‌توانید از او بخواهید تا در صورت امکان به شکل آزمایشی در کلاس‌های او شرکت کنید. اگر پس از بررسی عوامل مختلفی از کیفیت کلاس رضایت داشتید، به حضور در جلسات کلاس ادامه دهید، در غیر این صورت معلم دیگری را انتخاب کنید.

۱۰. محیط و جو کلاس

محیط و جو کلاس یکی دیگر از عوامل مهم در انتخاب معلم خصوصی زبان انگلیسی است. کلاس مورد نظر شما باید محیطی آرام داشته و از نور کافی برخوردار باشد و اگر کلاس شما آنلاین برگزار می‌شود، در این صورت مطمئن شوید که اینترنت شما و معلم مورد نظرتان از سرعت خوبی برخوردار است. در مجموع کلاس زبان باید جوی مثبت داشته باشد و معلم زبانی را انتخاب کنید که به شما در یادگیری زبان انگیزه بدهد. علاوه‌براین، جو کلاس باید به‌گونه‌ای باشد که بتوانید بدون هیچ نگرانی سؤالات و مشکلات خود را با استاد زبان خود در میان بگذارید.

ویژگی‌های یک کلاس زبان خوب کدامند؟

از میان مهم‌ترین ویژگی‌های یک کلاس زبان خوب می‌توان به قیمت مناسب، نزدیک بودن به محل زندگی زبان‌آموز (گزینه حضوری)، تنوع و به‌روزبودن مطالب آموزشی ارائه‌شده، پشتیبانی خوب، توجه به تمام مهارت‌های زبانی، داشتن معلم حرفه‌ای و با تجربه، کم بودن تعداد زبان‌آموزان و داشتن جوی تعاملی، فعال و مثبت اشاره کرد.

چرا باید در دوره‌های زبان لینگوموتیو شرکت کنم؟

بهره‌گیری از اساتید حرفه‌ای، پشتیبانی عالی، تنوع کلاس‌های آموزشی و هزینه مناسب از مهم‌ترین مزیت‌های شرکت در دوره‌های زبان آنلاین مجموعه لینگوموتیو است.

از کجا کلاس زبان انگلیسی پیدا کنم؟

با پرس‌وجو از سایر زبان‌آموزان و جستجو در اینترنت و شبکه‌های اجتماعی می‌توانید کلاس زبان مورد نظر خود را پیدا کنید. البته قبل از ثبت‌نام حتما تمام مواردی که در این مقاله به آن‌ها اشاره شده را رعایت کنید.


منابع: Languagementoring و Eduinformer

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا