چگونه مکالمه انگلیسی خود را تقویت کنیم؟

چگونه مکالمه انگلیسی خود را تقویت کنیم؟ معرفی ۱۲ تکنیک مختلف

انگلیسی با داشتن بیش از ۱.۵ میلیارد نفر سخنور (زبان مادری + دوم) و ۱۲۰ میلیون زبان‌آموز مهم‌ترین زبان دنیا است که صحبت کردن به آن دارای مزیت‌های گوناگونی است. به عنوان مثال می‌توانید به آسانی با افراد مختلفی از سرتاسر جهان مکاتبه کنید یا مثلا نمره خوبی در بخش اسپیکینگ آزمون آیلتس یا تافل بگیرید. دسترسی به منابع بی‌شمار آموزشی، سفر و زندگی آسان در کشورهای انگلیسی زبان، کمک به یافتن فرصت‌های شغلی بهتر و بهبود مهارت‌های اجتماعی نیز از جمله سایر مزیت‌های مهم مکالمه به این زبان بین‌المللی هستند. اما تسلط به مکالمه زبان انگلیسی یکی از چالش‌های مهم بسیاری از زبان‌آموزان در سنین مختلف است. اگر شما هم جزو این دسته افراد هستید؛ جای هیچ نگرانی نیست زیرا ما در این مقاله می‌خواهیم شما را با ۱۲ تکنیک مؤثر برای تقویت مکالمه زبان انگلیسی آشنا کنیم. پس تا انتهای مقاله با ما همراه بمانید.

۱. هر روز انگلیسی حرف بزنید

صحبت کردن به زبان انگلیسی مانند رانندگی، نواختن ساز یا یادگرفتن ورزشی مانند شنا یک مهارت به شمار می‌آید که تسلط به آن تنها از طریق تمرین منظم امکان‌پذیر است. هیچ روش معجزه‌آسایی برای تقویت مکالمه وجود ندارد و بهترین روش برای رسیدن به این هدف این است که از همین امروز و در هر سطحی که هستید؛ شروع به صحبت کردن به زبان انگلیسی کنید. مهم نیست در طول روز چقدر وقت آزاد دارید و تنها کافیست سعی کنید از هر فرصتی حتی اندک برای مکالمه به زبان انگلیسی استفاده کنید. اما شاید این سؤال برای شما پیش بیاید که دقیقا با چه کسانی باید مکالمه کنیم؟ جواب این سؤال ساده است و شما می‌توانید با افراد مختلفی مانند علاقه‌مندان به زبان، افراد نیتیو، هم‌کلاسی‌های خود در آموزشگاه‌ یا حتی خودتان به تنهایی تمرین مکالمه کنید.

۲. از اپلیکیشن‌ها و وب‌سایت‌های مکالمه انگلیسی استفاده کنید

امروزه اپلیکیشن‌ها، وب‌سایت‌ها و نرم‌افزارهای مختلفی وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توانید مهارت مکالمه خود را تا حد زیادی تقویت کنید. بسیاری از این پلتفرم‌ها ماهیتی تعاملی و سرگرم‌کننده دارند که همین امر باعث افزایش سرعت یادگیری واژگان، گرامر و در مجموع مکالمه انگلیسی می‌شود. ELSA، Speak English Fluently، VOA Learning English، English Speaking Practice و RealLife English از بهترین اپلیکیشن‌های تقویت مکالمه زبان هستند و از میان بهترین وب‌سایت‌ها نیز می‌توان به Britishcouncil و Cambridgeenglish و Englishcentral و Talkenglish اشاره کرد.

۳. یک برنامه مطالعاتی حرفه‌ای برای خود ایجاد کنید

ایجاد یک برنامه مطالعاتی یکی دیگر از روش‌های تقویت مکالمه زبان انگلیسی است. تا حد امکان هر روز و در زمان‌های مشخصی به تمرین مکالمه بپردازید. به عنوان مثال می‌توانید هر روز در ساعت ۶ تا ۶.۳۰ عصر با یک فرد نیتیو مکالمه کنید. شما همچنین باید بخشی از زمان روزانه خود را به مرور لغات، قواعد گرامری و اصطلاحات انگلیسی یاد گرفته شده اختصاص دهید. سعی کنید به روتین مطالعاتی که ایجاد کرده‌اید متعهد بمانید زیرا انجام ندادن بخش‌هایی از آن ممکن است به مرور زمان باعث کاهش انگیزه شما شود. همچنین توصیه می‌شود که ابتدا ساعات کمتری را به تمرین مکالمه اختصاص دهید و سپس به آرامی و پس از گذشت مدتی میزان آن را بیشتر کنید. علاوه‌براین بهتر است زمان‌هایی که در آن بازدهی مطالعاتی شما بالاتر است را شناسایی کنید. آیا ذهن شما صبح‌ها فعال‌تر است یا عصرها با سرعت بیشتری می‌توانید به مطالعه زبان بپردازید؟

۴. با خودتان انگلیسی حرف بزنید

گاهی اوقات ممکن است نتوانید فردی را برای صحبت کردن به زبان انگلیسی پیدا کنید. اگر در چنین شرایطی قرار دارید نیاز نیست نگران باشید زیرا می‌توانید این کار را خودتان به تنهایی نیز انجام دهید. استفاده از این تکنیک دارای مزیت‌های مختلفی است. به عنوان مثال می‌توانید در محیطی آرام و بدون هیچ استرسی ایده‌ها و نظرات خود را به زبان انگلیسی بیان کنید. حرف زدن با خود همچنین باعث افزایش اعتمادبه‌نفس می‌شود زیرا این امکان را به شما می‌دهد تا بدون اینکه نگران اشتباه کردن باشید به مکالمه انگلیسی بپردازید. برای انجام مکالمه با خود بهتر است هر بار از موضوعی متفاوت (اقتصاد، طبیعت، توسعه فردی، تاریخ و …) استفاده کنید. اگر می‌خواهید این تکنیک طبیعی‌تر جلوه کند؛ در این صورت بهتر است جلوی آینه بایستید و با خودتان مکالمه کنید. یا مثلا می‌توانید گوشی تلفن همراه خود را برداشته و وانمود کنید که در حال مکالمه با فردی نیتیو هستید.


۵. مکالمات خود را ضبط کنید

استفاده از تکنیک ضبط مکالمه یکی دیگر از روش‌های تقویت مکالمه است. شما ممکن است در حین مکالمه زبان انگلیسی دچار اشتباهات گرامری شوید یا نتوانید کلمات را به درستی تلفظ کنید. شاید لهجه انگلیسی شما نیاز به اصلاح دارد یا مثلا ممکن است دائم میان صحبت‌های خود توقف ‌کنید. نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که تمام این موارد طبیعی بوده و هر فردی در حین انجام مکالمه زبان انگلیسی ممکن است دچار اشتباه شود و در واقع انجام اشتباه جزوی از فرآیند یادگیری زبان است. برای پیدا کردن و رفع چنین مشکلاتی کافیست مکالمات خود به زبان انگلیسی را ضبط کرده و در پایان با دقت آن‌ها را مورد بازبینی قرار ‌دهید. شما همچنین در صورت امکان می‌توانید فایل‌های ضبط شده خود را در اختیار معلم خود یا فردی نیتیو قرار داده و از او بخواهید تا اشتباهات شما را تصحیح کند.

۶. با افراد نیتیو مکالمه کنید

صحبت کردن با افرادی که زبان مادری آن‌ها انگلیسی است می‌تواند به شما در تقویت مکالمه کمک فراوانی کند. اما چطوری دوستان انگلیسی زبان پیدا کنیم؟ امروزه پلتفرم‌های تبادل زبان مختلفی وجود دارد که با دانلود و نصب آن‌ها می‌توانید به آسانی با افراد نیتیو ارتباط برقرار کنید و از میان بهترین آن‌ها می‌توان به HelloTalk، HiNative، Discord و Reddit اشاره کرد. اگر موفق به برقراری ارتباط با افراد نیتیو نشدید؛ در این صورت سعی کنید از طریق این پلتفرم‌ها یک پارتنر زبان انگلیسی ایرانی برای خود پیدا کنید.

۷. پیشرفت خود را به صورت منظم مورد ارزیابی قرار دهید

به صورت دوره‌ای میزان پیشرفت خود در صحبت کردن به زبان انگلیسی را مورد ارزیابی قرار دهید. برای انجام اینکار می‌توانید یک چک لیست ایجاد کرده و پس از تکمیل هر هدف یک تیک جلوی آن بزنید. آیا در مدت زمان مشخص شده به اهداف زبانی مورد نظر خود دست پیدا کردید؟ آیا کتاب زبانی که خریداری کرده‌ بودید را مطالعه کردید؟ آیا مشکلات تلفظی خود را برطرف کردید؟ چه میزان از زمان خود را به تمرین مکالمه اختصاص دادید؟ تعداد دفعات انجام اینکار بستگی به فشردگی برنامه مطالعاتی شما دارد و شما می‌توانید به صورت روزانه، هفتگی، دو هفته یکبار، ماهیانه یا هر ۳ ماه یکبار میزان پیشرفت خود مورد ارزیابی قرار دهید.

۸. از تکنیک ‌غوطه‌وری کمک بگیرید

تکنیک غوطه‌وری (Immersion) یکی از بهترین تکنیک‌ها برای یادگیری زبان انگلیسی است که در آن شما به روش‌های مختلفی محیط زندگی خود را با زبان انگلیسی ادغام می‌کنید. در این روش، ذهن شما به صورت مداوم در معرض محرک‌های زبانی گوناگونی قرار گرفته که این امر باعث می‌شود تا با سرعت بسیار بالایی مهارت‌های زبان انگلیسی خود مانند اسپیکینگ را تقویت کنید. در ادامه با برخی از مهم‌ترین روش‌ها و تکنیک‌های غوطه‌وری آشنا می‌شوید:

  • به جای فیلم‌ها و سریال‌های دوبله شده، به مشاهده نسخه اصلی آن‌ها بپردازید.
  • خاطرات یا یادداشت‌های روزانه خود را به زبان انگلیسی بنویسید.
  • به آهنگ‌ها و پادکست‌های انگلیسی گوش دهید.
  • زبان تلفن همراه خود را به انگلیسی تغییر دهید.
  • در دوره‌های زبان انگلیسی شرکت کنید.
  • هر روز به مکالمه با افراد نیتیو بپردازید.
  • کتاب‌های و مقالات انگلیسی بخوانید.
  • به زبان انگلیسی فکر کنید.

۹. برای تقویت مکالمه از روش‌های مختلف استفاده کنید

نکته‌ای که نباید فراموش کنید این است که به برنامه مطالعاتی خود تنوع بدهید زیرا استفاده از تنها یک روش برای مدتی طولانی در نهایت باعث کاهش علاقه شما به یادگیری خواهد شد. بنابراین بهتر است به منظور گرفتن بهترین نتیجه به صورت ترکیبی از روش‌های موجود در این مقاله استفاده کنید. توجه داشته باشید که لزوما هر روشی تأثیر مورد انتظار شما را ندارد. به عنوان مثال ممکن است برخی افراد با فیلم، آهنگ و سریال انگلیسی راحت‌‌تر مهارت اسپیکینگ خود را تقویت کنند و برخی دیگر نیز این کار را با صحبت کردن با افراد نیتیو انجام دهند.

۱۰. دایره واژگان خود را افزایش دهید

شما برای اینکه بتوانید به سطح پیشرفته‌ای از مکالمه زبان انگلیسی برسید نیاز به دایره واژگانی بالایی دارید. برای انجام اینکار بهتر است برای خود یک هدف مشخص کرده و به آن پایبند باشید. به عنوان مثال می‌توانید روزانه ۵ یا ۱۰ لغت جدید انگلیسی حفظ کنید. برای حفظ کلمات جدید از متون با موضوعات مختلف (علمی، اقتصادی، رمان و …) کمک گرفته و سعی کنید از آن‌ها در مکالمات انگلیسی خود استفاده کنید. در صورت امکان برای بیان منظور خود به جای لغات و عبارت‌های تکراری از هم‌ خانواده‌های آن‌ها استفاده کنید. به منظور سازماندهی لغات حفظ شده، آن‌ها را به صورت منظم در یک دفتر یا فایل ورد همراه با یک مثال یادداشت کنید. فلش‌ کارت‌ها‌، فیلم‌ها و سریال‌ها، پادکست‌ها و آهنگ‌های زبان اصلی، کتاب‌ها و مقالات و اپلیکیشن‌های یادگیری لغت از رایج‌ترین منابع برای حفظ واژگان زبان انگلیسی هستند.

۱۱. در بحث‌های آزاد شرکت کنید

فعالانه در بحث‌های آزادی که به زبان انگلیسی برگزار می‌شوند؛ شرکت کنید. به عنوان مثال می‌توانید گروهی از افراد علاقه‌مند به زبان را تشکیل داده و در ساعت مشخصی از روز و از طریق پلتفرم‌هایی مانند اسکایپ یا گوگل میت باهم مکالمه کنید. علاوه‌براین بسیاری از آموزشگاه‌های زبان نیز کلاس‌هایی را به صورت خاص برای تقویت مکالمه برگزار می‌کنند که در آن‌ها می‌توانید در رابطه با موضوعات مختلفی آزادانه با سایر زبان‌آموزان انگلیسی حرف بزنید.


۱۲. هنگام صحبت کردن به گرامر توجه نکنید

با اینکه یادگیری گرامر نقش مؤثری در تقویت زبان انگلیسی زبان‌آموزان ایفا می‌کند اما توجه همزمان به آن در حین مکالمه می‌تواند باعث کند شدن سرعت مکالمه به زبان انگلیسی و غیرطبیعی جلوه کردن لحن شما شود. در حین مکالمه نیاز نیست نگران اشتباهات گرامری باشید و حتی در صورت داشتن ایراد بازهم به مکالمه خود ادامه دهید و فراموش نکنید که حتی افراد نیتیو هم گاهی اوقات در حین صحبت با دیگران دچار اشتباه گرامری می‌شوند.

منابع: Ef و Britishcouncil

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا